Olimpiady i konkursy 2015-2018

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2015 – eliminacje okręgowe

18 kwietnia 2015 we Wrocławiu odbył się etap okręgowy  XXXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. ZSR w Prudniku reprezentowało 5 uczniów, którzy brali udział w czterech blokach tematycznych: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, architektura krajobrazu.

W w/w blokach zdobyli następujące miejsca:

 • Denis Kicler klasa IVTAR miejsce V na 31 osób ( zabrakło 2 pkt. do awansu na Olimpiadę Centralną OWiUR).
 • Helena Dziony klasa IVTOUG miejsce VI na 29 osób (największy pechowiec!  zabrakło jej 0,5pkt do awansu na Olimpiadę Centralną OWiUR).
 • Natalia Surówka klasa IIITAR miejsce VII na 31 osób ( zabrakło 2pkt. do awansu na Olimpiadę Centralną OWiUR).
 • Maciek Krzesiński klasa IIITAR miejsce XX na 31 osób
 • Rafał Kaplyta klasa IVTAR miejsce XII na 24 osoby.

Zdobycz szkolna (czytaj: gastronomów):

10945858_570874059715258_7861016341225755819_oSukces Sarah Czaja na olimpiadzie języka niemieckiego

W dniach 7 i 8  lutego 2015 roku w Instytucie Filologii Germańskiej w Opole odbył się etap okręgowy, 38 Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego, organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu.

Końcowy wynik części ustnej i pisemnej olimpiady dał naszej uczennicy 13 miejsce w województwie. W tym miejscu warto podkreślić, że różnica w notach/ punktach między 1 a 13 miejscem to tylko 7,7 punktów.

Na szczeblu centralnym 38. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu Sarah Czaja zdobyła 76 miejsce.

Brąz na Mistrzostwach Europy w łucznictwie,  marzec 2015

Karolina Farasiewicz (na fot. pierwsza z prawej) reprezentantka KS Obuwnik Prudnik uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w ZSR Prudnik – brązową medalistką Mistrzostw Europy.

Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

Dnia 9 marca w Starostwie Powiatowym w Prudniku odbyła się prudnicka edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Z naszej szkoły brały udział: JOANNA GRYGIEL, ANNA GURGUL, DARIA KOSTKA, GABRIELA PADLIKOWSKA, AMANDA SZELĄG, EWELINA ZACKA. Laureatką została „ZŁOTEJ ÓSEMKI” została Joanna Grygiel z klasy IIIa , która będzie reprezentowała  nasz powiat i szkołę na eliminacjach XI ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie  w dn. 15-16 IV 2015r. Pozostałe uczestniczki zostały wyróżnione „Srebrnymi Ósemkami”

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

13 kwietnia 2015r. w siedzibie I Liceum odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. W konkursie rywalizowali ze sobą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Prudnika i Nysy. Naszą szkołę reprezentowały 4 osoby, które na etapie szkolnym otrzymały największą liczbę punktów. Udało nam się zdobyć wszystkie możliwe miejsca na podium: I miejsce Kamil Josek, II miejsce Sandra Król, III miejsce Sarah Czaja ex aequo z koleżanką z Nysy.

Finał Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej

19.04.2015 w Domu Kultury w Krapkowicach odbył się finał Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej – Deutscher Liederwettbewerb SuperStar 2015. W konkursie wzięła udział nasza uczennica Karina Wójcik z klasy II TAR. Zajęła trzecie miejsce, wykonując utwór „Nie genug” austriackiej wokalistki Christine Stürmer.

II Szkolny Konkurs Gastronomiczny

Dnia 19 maja miał miejsce w naszej szkole II Konkurs Gastronomiczny. W komisji oceniającej prace uczniów – tym razem desery – zasiedło troje powszechnie znanych artystów kuchni: Pani Agnieszka Chudy (50 cm w talii) oraz Adam Czapski i Dawid Chlebik (ile cm w talii nikt nie wie). Organoleptycznej oceny dokonywała tez nasza Dyrekcja. Publice natomiast leciała ślinka gdy patrzyli na „pupę pawiana” czy ciasto, z przeproszeniem, ze szpinaku. Wiktoria Kluza, która wygrała konkurs, trzykrotnie powtarzała redakcji nazwę swojego słodkiego wyrobu, ale nic z tego – nie umiemy przytoczyć tego makaronizmu :). Wiktorio gratulujemy. W przyszłym roku, gdy poczęstujesz redakcję zwycięskim smakołykiem, na pewno zapiszemy jego nazwę 🙂 . II miejsce przypadło Krzyśkowi Strzałkowskiemu, a III m-ce zajął Patryk Wójcik. Wszyscy z klasy II TG. Wyróżnienie otrzymały Ania Zając, Marta Mochnik (obie z III TG) i Patrycja Banduch (I TG). Nagrodzeni otrzymali elementy zastawy stołowej firmy Ambition ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSR Prudnik oraz vouchery do części rekreacyjnej Hotelu Arkas i bony towarowe na zakupy.

Szkoła zawodowa – mój wybór

„Szkoła zawodowa – mój wybór” – to konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach trwającego Roku Szkoły Zawodowców. Uczestnicy konkursu, pod opieką nauczyciela, przygotowali pracę w jednej z trzech kategorii: praca pisemna, praca plastyczna lub film. Zadaniem uczniów było wykazanie się umiejętnościami, kreatywnością i takim sposobem prezentacji tematu, który zachęci młodych ludzi do świadomego planowania własnej kariery edukacyjno-zawodowej. Rafał Stańczyk na etapie wojewódzkim zdobył 1 miejsce w kategorii praca pisemna i reprezentował województwo opolskie w kategorii praca pisemna na etapie centralnym. Zdobył zaszczytne 3 miejsce. Zdjęcia z uroczystej gali znajdują się na stronie: https://www.flickr.com/photos/99338154@N02/sets/72157652121304484

VIII Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Poszukiwanie Talentów”

Nasza szkoła po raz trzecie przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Fizyczne.  Podczas pobytu na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 1-2 czerwiec 2015 r. odbył się finał Konkursu.  Naszą szkołę reprezentowaliSara Mazur, Rafał Stańczyk i Wiktor Hanko.  Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe, przyrządy do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń w domu, kalendarz ze zdjęciem z finału, dyplom finalisty i odznakę ZŁOTY KWANT 2015.

Rok szkolny 2015/2016

„Kurczak w domu i szkole, nie tylko w rosole”.

3 grudnia 2015 w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny ponadgimnazjalnych klas gastronomicznych województwa opolskiego organizowany przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Prudnik reprezentowały uczennice IV klasy techniku żywienia i usług gastronomicznych ZSR Marta Mochnik i Anna Zając. zdobyły wyróżnienie w konkursie. 

Dla wszystkich szkół, a także dla każdego uczestnika konkursu zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci sprzętu agd, które zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

II Powiatowy konkurs historyczny: „Polska i Polacy  w czasie II wojny światowej. Ruch oporu na ziemiach polskich”

W dniu 29 lutego 2016r. uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Wijatyk i Natalia Kowalska z kl.3b oraz Bartosz Klimek z kl.3a pod opieką Pani Danuty Giereś wzięli  udział w II Powiatowym Konkursie Historycznym na temat: „Polska i Polacy w  czasie II wojny światowej. Ruch oporu na ziemiach polskich”, zorganizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Prudniku. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem ze względu na tematykę przewodnią poświęconą Pamięci Żołnierzy Wyklętych,ale niezapomnianych!

Ola Wijatyk zajęła III miejsce, a wcale nie było łatwo! Bartek i Natalka uplasowali się zaraz za Olą.

I ogólnoszkolny konkurs dla hotelarzy „Matematyka w hotelu”

Dnia 17 lutego 2016 roku odbyło się podsumowanie I ogólnoszkolnego konkursu dla hotelarzy „Matematyka w hotelu”. Uroczystego wręczenia nagród oraz dyplomów dla laureatów dokonała Pani wice-dyr. mgr Elżbieta Zapała. Organizatorkami konkursu są Panie: mgr Aleksandra Maroszek,  mgr Barbara Maroszek (obie przedmioty hotelarskie).  1 msc. – Marta Brzezińska kl. IV HT, 2 msc. Jagoda Krawczyk kl. 3HT, 3 msc. ex aequo Marta Gierot kl. 3HT i Łukasz Zielewicz kl. 4 HT

Pokaż swój język!

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 4TG Mateusz Nowicz zakwalifikował się do półfinału ogólnopolskiego w ramach konkursu językowego WSB w kategorii języka angielskiego. Półfinał odbędzie się 31 marca.

 Ośmiu wspaniałych

W dniu 18.03.2016 odbyły się eliminacje I etapu lokalnej edycji Ogólnopolskiego Samorządowego konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Laureatkami zostały uczennice IV TE: Ania Gurgul, Daria Kostka i Andrea Pietruszka. Ania będzie nas reprezentować w Warszawie w dniu 15.04.2016. Wyróżnienia w konkursie przyznano Sarze Mazur i Sarze Spiler z klasy II TEG.

Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej!

10 marca 2016 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku odbył się Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej. W konkursie wzięło udział 41 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W konkursie nasza uczennica Danuta Hainze z klasy IV TG zdobyła 3 miejsce. Danusia zaprezentowała wygląd stroju śląskiego w dowcipny i interesujący sposób. 

VI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu

W dniach 14-15 kwietnia uczennice ZSR- technikum architektury krajobrazu: Paulina Kwoczek, Anna Kasprzyszak i Martyna Dudaczyk brały udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Architektury Krajobrazu w Gdańsku. Drużyny musiały zmierzyć się z grą terenową, w której miały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu projektowania i wykonania małego założenia ogrodowego, z czym poradziły sobie doskonale zajmując 7 miejsce na 31 drużyn z całej Polski.

Nasza uczennica w finale XXII edycji konkursu recytatorskiego z języka niemieckiego „Jugend trägt Gedichte vor”- Młodzież recytuje poezję

5 maja 2016 r. cztery uczennice naszej szkoły wzięły udział w eliminacjach rejonowych konkursu recytatorskiego z języka niemieckiego „Jugend trägt Gedichte vor”.    W kategorii szkół ponad gimnazjalnych jury przyznało dwa  pierwsze i jedno drugie miejsce. Manuela Schneider z klasy 3 technikum ekonomicznego zajęła 1 miejsce i jednocześnie zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się 8 czerwca w Pruszkowie.

Zwyciężczyni  gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Agnieszka Kruk- finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Fizyka da się lubić”

Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego ogłosił konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Była to dwunasta odsłona konkursu „Fizyka da się lubić” z lat ubiegłych. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: doświadczalnej i literackiej.

Do tego konkursu w kategorii literackiej z Naszej Szkoły pod opieką pani mgr Julii Adamczyk przystąpili:

Agnieszka Kruk (klasa 1 TG), która została ogłoszona finalistką turnieju, Nikola Masztalerz (klasa 1TG), Karolina Kunka (klasa 1 a) i Oliwia Działoszyńska (klasa 1 a). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 kwietnia 2016 r.aga

Międzynarodowy Konkurs na Plakat Filmowy

Dom Kultury Zacisze wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Warszawską Szkołą Filmową i Forum Poolse Schoen in Nederland zorganizował Międzynarodowy Konkurs na Plakat Filmowy skierowany do uczniów w wieku od 12 do 18 lat, uczęszczających do polskich szkół w Polsce, Holandii, Belgii, Anglii, Białorusi i Litwie.

Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi sztuką filmową, popularyzacją wśród młodzieży plakatu filmowego, propagowanie technik malarskich i graficznych jako środka wyrazu oraz wyszukiwanie nowych talentów.

Przedmiotem konkursu był plakat stworzony przez uczestnika do jednego z pięciu filmów z bazy filmoteki szkolnej.

Z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku do tego konkursu pod opieką pani mgr Julii Adamczyk przystąpiła tylko uczennica klasy 1TG- Agnieszka Kruk. Niestety bez wymiernego sukcesu, ale już sam start w konkursie o randze międzynarodowej jest osiągnięciem.

Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W dniu 22.04.2016r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył się etap okręgowy (woj. opolskie, dolnośląskie i łódzkie) Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W dziale  gastronomia – Danuta Heinze zajęła III miejsce i zakwalifikowała się do etapu krajowego.

XXV Konkurs Poezji  Josepha von Eichendorffa

4 czerwca 2016 r. odbył się w Prudnickim Domu Kultury XXV Konkurs Poezji  Josepha von Eichendorffa pod  patronatem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego  Niemców na Śląsku Opolskim.

W  komisji pracowali m.in. prof. Hansjosef Buchkremer  i dr Michaela Emmerich z uniwersytetu w Köln oraz pani Janina Mokrska przedstawicielka TSKN w Prudniku .
Każdy uczestnik recytował  dwa wiersze Josepha von Eichendorffa w języku niemieckim. W kategorii wiekowej szkół ponadgimnazjalnych nasze uczennice zajęły całe podium: 1 miejsce Manuela Schneider, 2 miejsce Monika Barisch, 3 miejsce Klaudia Wybraniec

Rok szkolny 2016/2017

Młoda Krew Ratuje Życie

Taki list gratulacyjny nasz społeczność uzyskała za udział w akcjach oddawania krwi i propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.

Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej ,,Śląskie rozprawianie”

W dniu 10.03.2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowym  Konkursie Gwary Śląskiej ,,Śląskie rozprawianie”.  Celem konkursu było propagowanie wartości dziedzictwa ,,swojej małej Ojczyzny”. W prezentowanych pracach uczniowie przedstawiali  tradycje, obrzędy kultywowane na Śląsku oraz historie rodzinne. Uczniowie wskazali jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i popularyzacja dorobku poprzednich pokoleń.  W konkursie Klaudia Wybraniec z klasy IV TGH  uzyskała II miejsce, a Dominika Schirmeisen z klasy IV TE III miejsce.

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

14 marca opolski Oddział ZUS przeprowadził finał wojewódzki Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Reprezentanci naszej szkoły: Ewelina Dziadek, Paulina Lazar i Rafał Spyra świetnie poradzili sobie z zestawem 25 pytań testowych i zdobyli drugie miejsce wśród reprezentacji aż 19 szkół z całego województwa. Grupę przygotowywała Pani Agnieszka Zielińska podczas realizacji projektu edukacyjnego inicjowanego przez ZUS. Nasi  uczniowie wykazali się wiedzą o historii ubezpieczeń społecznych, znajomością obowiązujących przepisów z zabezpieczenia społecznego oraz z zadań realizowanych przez ZUS. 29.03.2017r.  w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród naszej drużynie. W czasie uroczystości wręczenia nagród gratulacje i wyrazy wdzięczności za godne reprezentowanie powiatu prudnickiego na arenie wojewódzkiej przekazała kierownik Inspektoratu ZUS w Prudniku Aleksandra Dziuba.

 

OWiUR’ 2017

W dniu 21 kwietnia we Wrocławiu uczniowie z ZSR stanęli w szranki zmagań w wybranych przez siebie blokach tematycznych OLIMPIADY WIEDZY i UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH  tj.:

 • Produkcja roślinna- Rafael Smiatek
 • Produkcja zwierzęca- Markus Pierskala
 • Architektura krajobrazu- Anna Kasprzyszak
 • Technologia gastronomiczna- Monika Heinze, Denis Fiedler

ZSR reprezentowali :

 1. Markus Pierskala-III miejsce i awans na Eliminacje Centralne w Lublinie
 2. Anna Kasprzyszak- IV miejsce i awans na Eliminacje Centralne w Lublinie
 3. Denis Fiedler- III miejsce
 4. Monika Heinze- V miejsce
 5. Rafael Smiatek- niestety poza czołówką

Wyniki jakie osiągnęli nasi uczniowie w tegorocznej edycji OWiUR są jednymi z najwyższych w historii szkoły, tutaj należy wspomnieć, że Ania i Markus mają szanse na jeszcze lepsze osiągnięcia na Olimpiadzie Centralnej w Lublinie w dniach 2-3 czerwca za co WSZYSCY będziemy mocno trzymać kciuki.

Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników i mamy nadzieję, że „młodsze roczniki” pójdą w ślady starszych kolegów.

Finał OWiUR

Ania Kasprzyszak – kierunek technik architektury krajobrazu oraz Markus Pierskalla – kierunek technik rolnik- blok produkcja zwierzęca , osiągnęli bardzo dobre wyniki na eliminacjach centralnych OWiUR w Kijanach obok Lublina. Markus zdobył 12 miejsce w Polsce a Ania jest 15 w Polsce w swoich blokach tematycznych.

Młodzież recytuje poezję

Uczennica klasy 3TG Monika Barisch, reprezentowała Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku w XXIII Konkursie Recytatorskim w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję” / „Jugend trägt Gedichte vor“. Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców w Opolu.
Dnia 11.05.2017 r. w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie odbyły się eliminacje rejonowe, na których Monika zaprezentowała dwa wiersze w języku niemieckim: „Heimat”Joseph von Eichendorff oraz wiersz „Was es ist” Erich Fried, za które otrzymała wyróżnienie. SERDECZNIE GRATULUJEMY

Pokaż nam swój język!

Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych wzięli udział w 17.edycji ogólnopolskiego konkursu językowego:”Pokaż nam język.”, który skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs, któremu przewodniczy prof. nadzw. dr hab. Maciej Mackiewicz jest doskonałą okazją do zweryfikowania swoich kompetencji językowych, sprawdzenia wiedzy kulturoznawczej, wykazania się sztuką debatowania i wreszcie, jest to także sposób na dobrą zabawę.
Cieszymy się niezmiernie, że tak wielu uczestnikom konkursu, spośród uczniów naszej szkoły, udało się dotrzeć aż do półfinału ogólnopolskiego.
Laureatami półfinału zostali Roskosz Patrycja, Gruchmann Nadia, Wistuba Sabina, Woehl Daniela, Barisch Monika, Hanko Wiktor, są to uczniowie, którzy przystąpili do pierwszego i drugiego etapu testów rozwiązywanych online w sekcji niemieckiej. GRATULUJEMY

Załóżmy wirtualną firmę.

13 czerwca 2017 r. w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu odbył się wojewódzki finał konkursu „Mam wizję- mam plan” , który obejmował ocenę prac przez Jury konkursowe, 10 minutową prezentację prac przed publicznością i Jury oraz ocenę wartości merytorycznej i sposobu przeprowadzenia wywiadu.W konkursie mogli uczestniczyć  uczniowie szkół biorących udział w projekcie pn. „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, prowadzonym przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji  w Opolu.

W ramach konkursu 3 osobowe zespoły uczniowskie zakładali wirualną firmę, dowolnej branży zawodowej.
W ramach wirtualnych firm należało przygotować:
-prezentację firmy – opis działalności,
-szczegółowy i przemyślany business plan wraz z dokładnym planem zainwestowania 100.000 zł wirtualnych środków – uwzględniający również wydatki marketingowe,
-działania marketingowe budujące wizerunek firmy (logotyp firmy i materiały promocyjne),
multimedialny spot reklamowy w formie video, mp3 lub innej prezentacji,

Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Hawryluk, Angelika Podgórni i Wiktoria Zwadło pod opieką pani Julii Adamczyk założyły wirtualną firmę –AKADEMIA SPORTU FIT. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko sześć wirtualnych firm, w tym AKADEMIA SPORTU FIT! W zmaganiach finałowych nasza drużyna zajęła II miejsce! Dziewczyny wygrały profesjonalne rowery stacjonarne.

Nasi zebrali nagrody na 20.Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Pogranicza 2017

Gratulujemy naszym uczniom, którzy zajęli I miejsca w konkursie na potrawy regionalne podczas 20.Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Pogranicza 2017: Kamil Tabaszewski w kategorii „potrawy gotowe” oraz Patrycja Lenart i Sylwia Wistuba w kategorii „wyroby piekarnicze i cukiernicze” 

GRAND PRIX dla Oliwii Łukaszewicz

„Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy” – te słowa wielkiego niemieckiego kompozytora Wilhelma Richarda Wagnera stanowiły motto tegorocznej, dziewiątej już edycji Kluczborskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. Jak wspominają sami organizatorzy Festiwalu: „jury  nie miało łatwego zadania. Poziom występujących był bardzo wysoki, a repertuar – bardzo bogaty. Królowały oczywiście piosenki w języku angielskim, ale nie tylko. Wśród repertuaru pojawiły się również wykonania utworów po niemiecku i francusku. Było i mocno, i delikatnie, rockowo, ale też balladowo. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie”.
Tym bardziej cieszymy się sukcesem naszej uczennicy Oliwii Łukaszewicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, która zdobyła nagrodę GRAND PRIX. Oliwia brawurowo wykonała piosenki: “I Will Always Love You” oraz “ Dernière Danse”, w ramach nagrody wystąpi dnia 23.06.2017 na koncercie w ramach Dni Kluczborka.
Patronat medialny tegorocznego festiwalu objęty został przez Radio Opole oraz Kulisy Powiatu.

Rok szkolny 2017/2018

Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej

W dniu 20.10.2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku odbył się Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej ,w którym udział wzięły Oliwia Łukaszewicz z kl.2a i Monika Barisch z kl.4TG pod opieką pani Danuty Giereś. Oliwia zajęła II, a Monika III miejsce.

Solistkom serdecznie gratulujemy !

Konkurs „Ekonomiczne Gry Uliczne”

Konkurs „Ekonomiczne Gry Uliczne” zorganizowany w dniu 14.10.2017 r. przez Politechnikę Opolską i Narodowy Bank Polski oddział w Opolu.
Przebieg gry: każda ze zgłoszonych drużyn otrzymała na facebookowy profil Lidera kolaż ze zdjęciami punktów kontrolnych, do ktorych drużyna musiała dotrzeć. Aby zaliczyć punkt należało na podany profil Facebook organizatora przesłać wyraźne zdjęcie całej drużyny na tle obiektu. W odpowiedzi na każde zdjęcie drużyny otrzymywali pytanie, na które musieli odpowiedzieć. Odpowiedź nieprawidłowa skutkowała doliczeniem 15 minut do czasu końcowego drużyny ( KOLOR CZERWONY NA WYNIKACH). Drużyny łącznie miały do odwiedzenia 10 punktów i w każdym punkcie otrzymywali po jednym pytaniu.

Z Zespołu Szkół Rolniczych wzięło udział 10 drużyn ( KWADRACIK, PROBLEM, ZWIERZACZKI, HOTELARKI, ŁOWCY PRZYGÓD, KSIĘŻNICZKI, KOCIAKI, WILCZEK MAFFIA, JWP, EKOGAS), z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1- 2 drużyny (MAKAKA, NIBBA), z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku 1 drużyna( GANG ŚWIEŻAKÓW).
Drużyna EKOGAS w składzie: Kasia Malik, Radosław Rabczak, Pola Blak, Natalia Sosnowska z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku zajęła 3 miejsce.

Konkurs historyczny

W dniu 16 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Historyczny pt.”Droga do Niepodległości” .
Wzięło w nim udział 17 uczniów technikum i liceum.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce-Szymon Adamów-kl.3a II LO
II miejsce-Kacper Przyszlak- kl.1a i Przemysław Zator-kl.3a II LO
III miejsce-Marcin Fiebich- kl.II TR
Gratulujemy !!!

Poznaj swoje prawa w pracy

W ramach realizacji programu edukacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy pn. Kultura bezpieczeństwa w szkole 13 listopada w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku odbył się etap szkolny konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.

Konkurs, który zorganizowali: p. Julia Adamczyk i p. Tadeusz Stach,  cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ do etapu szkolnego konkursu przystąpiło 45 uczniów!!!!!
W wyniku etapu szkolnego konkursu Szkolny Komitet Konkursowy wyłonił dwóch uczniów do reprezentowania szkoły na etapie regionalnym:
– SANDRA CHOJNACKA z klasy 2 TE
– RAFAŁ STAŃCZYK z klasy 4 TE

„Wymyśl projekt- wygraj staż”

Natalia Drozd uczennica klasy 2 TE pod kierownictwem p. Julii Sinkowskiej przystąpiła do konkursu „Wymyśl projekt- wygraj staż” ogłoszonego przez Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej i zdobyła w nim I nagrodę. Konkurs ogłoszony został przez Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Organizatorem  konkursu  był  Wspólny  Sekretariat  Programu Interreg V-A Republika Czeska -Polska. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy nt. Programu i funduszy unijnych wśród potencjalnych wnioskodawców. Do konkursu mogli się zgłosić uczniowie i studenci każdej szkoły średniej lub wyższej w  Polsce  i  Czechach, którzy ukończyli 15 lat, także krótko mówiąc Natalia miała sporą konkurencję!
Natalia Drozd do konkursu zgłosiła projekt pt „Szlakiem Śląskiej Arystokracji”, który obejmował oś priorytetową: Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia.
Nasza reprezentantka została zaproszona na dwudniową Międzynarodową konferencję podsumowującą 10. rocznicę przystąpienia Polski i Republiki Czeskiej do Układu z Schengen. Podczas wspomnianej konferencji( 5-6.12.2017 r.) Natalii została wręczona nagroda.

 Młodzi przeciwko wykluczeniom społecznym

Na Gali Andrzejek PaTPORT , 28.11.2017 odbyło się podsumowanie konkursu „Młodzi przeciwko wykluczeniem społecznym”, gdzie nasza uczennica, PATRYCJA ROSKOSZ, otrzymała wyróżnienie w kategorii „Myślenie słowem”. Serdecznie gratulujemy

Finał wojewódzki konkursu BHP w Rolnictwie

Dnia 1 grudnia 2017 roku w  budynku Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu odbył się finał wojewódzki XXIII edycji Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie. Wśród 36 uczestników w finale brał udział nasz uczeń; Mateusz Galler – klasa IITR. Po pierwszej części konkursu plasował się na drugim miejscu.  W ścisłym finale Mateusz znalazł się w pierwszej dziesiątce finalistów z czego jesteśmy bardzo dumni. Gratulacje!

Konkurs MON na fraszkę

Oto fraszka, którą napisał Szymon Adamów z klasy III a  na Ogólnopolski Konkurs ogłoszony przez MON z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymał za nią wyróżnienie.

„Fraszka na niepodległość”

123 lata na To śmy czekali,

By naród z kolan powstał, gdy przyszła potrzeba.

Nie wytrzymał zaborca huku armat i stali,

Polska do walki runęła, jak deszcz prosto z nieba,

Morze krwi polskiej zaborcy przelali,

a Polska mentalność mówiła, że warto… że trzeba…

Szkolny etap Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

Pod koniec listopada 2017 roku w Zespole Szkół Rolniczych w ramach Projektu Lekcje z ZUS przeprowadzony został pierwszy etap Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Miło nam poinformować, że trzy uczennice z klas ekonomicznych:
Ewelina Dziadek – 3 TE
Paulina Lazar – 3 TE
Kicler Karolina – 2 TE
zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu tego konkursu. Jako zespół będą reprezentować naszą szkołę w Opolu 16 marca 2018 roku. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia. Opiekunem grupy jest p. Agnieszka Zielińska

Podjęliśmy wyzwanie Makro Chefa!

Sieć hurtowni MAKRO POLSKA w ramach projektów Szef dla Młodych Talentów oraz Rok Marek Własnych zorganizowała konkurs „Wyzwanie MAKRO Chefa”, do którego nasza szkoła i uczniowie klasy 3 TG wraz z wychowawcą Agnieszką Chudy dostała się jako jedna z 20 szkół w całej Polsce!

http://szefdlamlodych.pl/…/znamy-szkoly-zakwalifikowane-do-…

 Już emocje opadły, wyzwanie Makro Chefa za nami. Wiele zabawy i pracy, ale spektakularnego zwycięstwa zabrakło, niestety…

Brawo Szymon!

Dnia 16 kwietnia w Głogówku odbył się III etap eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. I miejsce zajął Szymon Adamów IIIA, a III miejsce Justyna Dynysiuk IIIA. Jednocześnie Szymon zakwalifikował się do finału wojewódzkiego. Finał ten miał miejsce 27 kwietnie. Szymon zajął w nim III miejsce. Opiekun Tadeusz Stach gratuluje Szymonowi i Justynie, dziękując za 3 lata współpracy.

Regionalne Smaki 2018

Trzynaście dwuosobowych zespołów uczniowskich z całej Opolszczyzny rywalizowało w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu o uznanie jury konkursu „Regionalne Smaki 2018”. Najlepszy okazał się żeński tandem z Prudnika. Gratulujemy Poli Blak I Katarzynie Malik za zajęcie 1 miejsca oraz Beni Mielnik I Pawłowi Klose za zdobycie miejsca 4

– W tym roku tematem były dania wielkanocne w nowoczesnej odsłonie – ważne było zastosowanie nowoczesnych technik kulinarnych. Zależało nam na tym, by dania nie wyglądały jak te podane w domu, ale tak, by można je było podać w najlepszych restauracjach – podkreśla Piotr Wasik, nauczyciel w ZSZ nr 4.

Do kulinarnych zmagań przystąpiło 26 osób z całego regionu. – Mamy zespoły między innymi z Nysy, Brzegu, Strzelec Opolskich czy Prudnika. Jest więc przekrój całego województwa.

– Najczęściej wykorzystywano królika, jajka, buraki i żur. Poziom był naprawdę wysoki – byliśmy nim wręcz zaskoczeni, oczywiście pozytywnie – podkreśla Marek Starzyński, członek jury.

Oceniającym do gustu najbardziej przypadła galareta z buraka przekładana wielkanocnymi smakami, którą przygotowały Pola Blak i Katarzyna Malik z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. – Użyliśmy serka chrzanowego, tuszonki, jaj przepiórczych, kiełków rzodkiewki, czarnuszki, no i – co oczywiste – buraków – wyliczają laureatki konkursu.

– Trzeba pamiętać, że gotowanie na konkursie różni się mocno od tego domowego. Tutaj mamy ograniczoną ilość składników, inny sprzęt, a do tego – choćby przez ograniczenia czasowe – dochodzi też sprzęt. Wszystkim młodym kucharzom należą się więc gratulacje już za samo to, że przystąpili do konkursu – podsumowuje Wasik.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy hotelarsko- turystyczno- geograficznej

16 marca br. dwie uczennice klasy 3 technikum hotelarskiego – Magda Bletek oraz Weronika Salamon udały się do Suchej Beskidzkiej na finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy hotelarsko- turystyczno- geograficznej do której zostały przygotowane przez Panią Aleksandra Maroszek, a na finał udały się wraz z hotelarzami z Nysy i Panią B. Maroszek.

W tym roku w konkursie w etapie szkolnym wzięło udział ponad 700 uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski!
W finale wzięło udział 50 najlepszych hotelarzy ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i do wykonania mieli test wiedzy oraz zadanie praktyczne, polegające na przygotowaniu wycieczki do wylosowanego miasta w Polsce, stworzenie 3 dniowego planu wycieczki dla narzuconej grupy wiekowej, uwzględniającego zwiedzane atrakcje i walory turystyczne, a także zaproponować bazę noclegową i gastronomiczną. Na zaprezentowania w/w zadania każdy z uczniów miał tylko 4 min.
Nasze dziewczyny uplasowały się w pierwszej 20 !

Poznaj swoje prawa w pracy

Dnia 09.03.2018 roku uczennica klasy 2TE – Sandra Chojnacka oraz uczeń z klasy 4TE – Rafał Stańczyk wzięli udział w II etapie konkursu “Poznaj swoje prawa w pracy” ogłoszonego przez PIP w ramach programu edukacyjnego Kultura bezpieczeństwa.
Konkurs odbywał się w Opolu. Na miejsce przybyło blisko 60 uczniów.
Poziom zawodników był bardzo wyrównany, biorąc pod uwagę fakt, że maksymalną liczbę punktów (35 pkt) uzyskały dwie osoby, zaś o jeden punkt mniej (34 pkt) aż 8 osób.
Ze względu na to, że do etapu centralnego mogło przejść jedynie trzech uczniów odbyła się dogrywka o 3 miejsce.
W dogrywce wziął udział uczeń naszej szkoły Rafał Stańczyk, który zdobył 34 pkt i uplasował się tym samym na 2 miejscu pod względem punktów. Walczył do końca o wejście do ścisłej trójki, niestety zabrakło mu jedyne 0.5 pkt. Naszej uczennicy Sandrze zabrakło niewiele, zdobyła 6 miejsce pod względem liczby punktów.
Naszym uczniom gratulujemy! Sandrze życzymy powodzenia w kolejnej edycji, a Rafałowi zdania matury! Opiekunem naszych uczniów była p. Julia Sinkowska.

http://radio.opole.pl/100,230177,najlepsi-uczniowie-z-opolszczyzny-rywalizowali-w&s=2&si=2&sp=2

Jesteśmy w finale wojewódzkiego konkursu na najlepszy zespół Design-Thinking!

W ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe – Bliżej Rynku Pracy 2” zorganizowana została kolejna edycja konkursu na Najlepszy Zespół Design-Thinking.

Konkurs polegał na tym, że każdy z zespołów biorących w nim udział spotykał się z dwa razy z firmą wyznaczoną przez pracowników Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu.
Podczas pierwszego spotkania zespoły Design-Thinking biorące udział w konkursie poznały zakres działania firmy, a także treść zadania konkursowego, przygotowanego przez każdą z firm. Natomiast podczas kolejnego spotkania z firmami, zespoły prezentowały efekty swojej pracy przed jury, w skład którego zasiedli pracownicy danej firmy.

Z Zespołu Szkół Rolniczych do konkursu pod opieką p. Julii Sinkowskiej przygotowywały się dwa zespoły.
Pierwszy zespół tworzyły uczennice klasy technikum organizacji i usług gastronomicznych:Elena Josef, Bernadka Mielnik,Patrycja Dancewicz, Nikola Zimoch i Daria Paluch. Zespół opracował rozwiązanie dla Kawiarni i Restauracji Inspiracje w Opolu.
Drugi zespół tworzyły uczennice klasy technikum ekonomicznego: Angelika Podgórni, Patrycja Roskosz, Dominika Zięba i Wiktoria Zwadło. Zespół opracował rozwiązanie dla Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Oba nasze zespoły znalazły się wśród dziesięciu finalistów zakwalifikowanych do wojewódzkiego konkursu na Najlepszy Zespół Design-Thinking.

(Przygotowała Sandra Chojnacka)

Zespół naszych uczniów: Karolina Kicler, Patrycja Roskosz, Magdalena Wyród odniósł wspaniały sukces!

Dnia 24 kwietnia 2018r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej RZPWE w Opolu odbył się Finał Wojewódzki Konkursu ”Mam wizje –mam plan”. Do finału zakwalifikowało się 9 firm uczniowskich spośród 19 zarejestrowanych na platformie konkursowej. Jury po wysłuchaniu  prezentacji oraz przeprowadzonego wywiadu eksperckiego wyłoniła laureatów.

1 miejsce: Firma Uczniowska „MNIAM-catering dietetyczny” z ZSP nr. 1 w Praszce
2 miejsce: Firma Uczniowska „AfterSchoolJob” z ZSZ w Oleśnie
3 miejsce: Firma Uczniowska „Studio Tatuażu Azyl” z ZSR w Prudniku

Finał X Ogólnopolskiego Konkursu o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Piękna pogoda w stolicy towarzyszyła zmaganiom 95 uczniów z całej Polski, którzy stawili się 18 kwietnia na finałach X Ogólnopolskiego Konkursu o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Finał odbył się w dostojnych gmachach SGGW w Warszawie. Wśród tak zacnego grona uczestników był również uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku – Marcin Fiebich z kl. II TR. Marcin jest THE BEST, choć w pierwszej piątce finalistów się nie znalazł. Zajął 17 lokatę w kraju. Miejmy nadzieję, że za rok FINAŁ będzie nasz, prawda Marcin?

42.Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

20.04.2018 najlepsi uczniowie etapu szkolnego 42.Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych stanęli w szranki podczas etapu okręgowego we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowali:

Adrian Rudolf, Marcin Fiebich, Wiktor Hanko – blok produkcja roślinna,

Oliwia Szczepanik, Marcel Spiler, Patryk Müller – blok produkcja zwierzęca,

Mateusz Tomala- blok mechanizacja rolnictwa,

Katarzyna Malik, Nikola Watychowicz, Kacper Figura – blok technologia żywnosci

Joanna Pietrus, Paweł Klose – blok gastronomia.

Po wyrównanej rywalizacji i uzyskaniu wysokich wyników Kacper Figura zajął 3 miejsce I tym samym weźmie udział w etapie centralnym. Gratulacje dla wszystkich uczestników, zwłaszcza dla Kacpra. Kacper, nie ukrywamy, że liczymy na więcej!

 

              Pola Blak bezkonkurencyjna!

Jak co roku ZSR wzięło udział w konkursie kulinarnym podczas Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego. 1.06.2018r. Pola Blak z klasy 2 TG zachwyciła jury truflami z domowymi likierami. Konkurencja w kategorii słodkości była spora. Na wyniki czekaliśmy 3 dni i…………udało się!!! Drugi rok z rzędu wygrana! Pola zajęła 1 miejsce w kategorii „Wyroby cukiernicze i piekarnicze”. Jesteśmy bardzo dumni i życzymy Poli dalszych sukcesów a ona sama już od dziś myśli, czym zaskoczy jury za rok!

Konkurs Recytatorski wierszy Josepha von Eichendorffa

9 czerwca 2018 r. odbyła się XXVII edycja konkursu poezji  Josepha von Eichendorffa pod  patronatem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego  Niemców na Śląsku Opolskim.

Naszą szkołę reprezentowało trzech  uczniów. Jury w składzie: prof. Hansjosef Buchkremer  i dr Michaela Emmerich z uniwersytetu w Köln oraz pani Janina Mokrska przedstawicielka TSKN w Prudniku, oceniło prezentacje wierszy naszych uczennic najwyżej:

1 miejsce – Nikola Przyklenk

2 miejsce –  Nadia Gruchmann